MEZDAP – DÜZGEÇİT KÖYÜ

 MEZDAP Düzgeçit Köyü

MEZDAP Düzgeçit Köyü

Tarihçe

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Ancak Söylentilere Göre Orta Asyadan Yapılan Göç Sırasın Köye Yerleşen 3 Kardeş ile Köyün Tarihinin Başladığı Söyleniyor.. Kardeşler MURATLİ KORK VADUZ Adında..

Kültür

Köy Hemşin kültürüne yakındır, Eğlencelerde Tulum Eşliğinde Horon Oynanır…

Coğrafya

Rize iline 28 km, Çayeli ilçesine 10 km uzaklıktadır.rakımı 100 m. Rize il topraklarının geneli gibi Düzgeçit Köyünde de  % 48’e yakını orman ve fındalıklarla kaplıdır. Ormanlar 2800 m yüksekliğe kadar bulunur.

İklim

Köyün iklimi, klasik Rize iklimidir. Rize ilinde Çayeli ilçesi ve Düzgeçit Köyündede , yazları ve kışları ılık, her mevsimi bol yağmurlu bir iklim hüküm sürer. Türkiye’nin en çok yağış alan bölgesidir. Kıyıdan uzaklaşıp güneydeki dağlara gittikçe iklim sertleşir. Kafkas Dağları, Rize ilini soğuk kuzey rüzgârlarından korur. Yıllık yağış ortalaması merkez ilçede 2500 mm civârındadır. Yazın nemli kuzey rüzgârları bol yağmur getirir. Senenin 140 günü yağışlıdır. Senenin 10 günü 0°C’nin altında, sadece 3 günü 30°C’nin üstünde olur. Yıllık ısı ortalaması 15°C’dir (Merkez ilçede). Sıcaklık -6,9°C ile 37,9°C arasında seyreder.

Turizm

Düzgeçit Köyü Büyük Şehirlerin Yorucu Hayatından Bunalanlar İçin İç Açıcı Ve Cazip Bir Nokta…Büyük Şelaleri Gölleri Dünyanın Hiç Bir Yerinde Bulamayacağınız Kırmızı Pullu Alabalık ve Onu Sadece Elle (Hiç Bir Av Aleti Kullanmadan) Avlamak… Yüksek Dağlarda Atmaca Avlamak Müthiş Doğa ile Baş başa Kalmak Herkese Cazip Gelebilir Ayrıca Köydeki Yaygın Arıcılıkla Katkısız Kestane Balını Gerçek Yerinde Yeme Fırsatınıda Yakalaya Bilirsiniz…

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 100
2000 100
1997 100

Ekonomi

Düzgeçit Köyü Rizenin Diğer Köyleri Gibi 1985 Yılından İtibaren Başta İstanbul Olmak Üzere Ülkemizin Batı Şehirlerine ve Yurt Dışına Göç Etmeye Başlamıştır Göçten En çok Etkilenen Köylerden Biriside Düzgeçit Köyüdür… Köyün ekonomisi çay tarımına bağlıdır.Hayvancılık ve diğer tarım ürünleri fasülye,domates,mısır,fındık… vs ürünler yapılabilmektedir fakat ticari bir amaç güdülmemektedir.

Muhtarlık

Şu anda Ahmet YILDIZ muhtarlık görevini sürdürmektedir. Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2008 – Ahmet YILDIZ
2004 – İbrahim Kılıç
1999 – Ahmet Kılıç
1994 – Ahmet Kılıç

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol bir kısmı asfalt bir kısmı beton ve stabilize( Toprak) yol olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Cevapla